معظلات تکنولوژی در بیمه

معظلات تکنولوژی در بیمه

تحولات نوآورانه و فناوری و تکنولوژی، چندی است که در صنعت بیمه شروع شده و هر روز با سرعت بسیار بالایی پیش می­ رود. از شواهد رشد این صنعت این بر می آید که انقلابی بزرگ در این صنعت در حال شکل گیری می باشد.

بروز این تحولات تکنولوژی، در کنار توقعات مشتریان باعث ایجاد مدل های مختلف کسب و کار و جذب مشتری در صنعت میشود  و باعث اختلاف دیدگاهی بین نماینده های مختلف در صنعت بیمه خواهد شد که با هدف گذاری درست این اختلافات را میتوان در مسیر رشد و ارتقا بیمه هدایت کرد.

در این زمینه باید از خلاقیت و نوآوری و تکنولوژی در بستر دیجیتال استفاده کرد تا افراد بتوانند به راحتی بیمه خود را خرید کرده و از خدمات پس از آن استفائه کنند.

از نگاهی دیگر میتوان به اتفاقات تاثیر گذار در صنعت بیمه اشاره کرد، از جملع ظهور استارتاپ ها در این صنعت که فرایند فروش بیمه را ارتقا میبخشند.

ظهور فناوری های موبایلی و استفاده از اینترنت اشیا، گسترش کانالهای فروش و افزایش کانال های توزیع، استفاده از هوش مصنوعی و داده های فراوان، ما را به این نتیجه می رشاند که فناوری ها در صنعا بیمه در جریان رقابتی شدن در حال افزایش بوده و هر روز رقبای جدیدی پا به این صنعت میگذارند.

از این‌رو، تحول دیجیتال به یک الزام اساسی برای شرکت‌های بیمه مبدل شده است  و بی‌شک مجموعه هایی که نتوانند خود را با تحولات دنیای دیجیتال همراه کنند باید جای خود را به مجموعه هایی بدهند که سهمی از این بازار را برای خود جذب کرده اند

تحولات اشاره شده در صنعت بیمه ابتدا با سرعت کمی ورود کرده و با بررسی نقاط ضعف و موانع این صنعت، باعث ظهور مجموعه های جدید شده. البته باید این نکته را نیز اشاره کرد که فعالان و نماینده های این صنعت نیز باید فعالیت های خود را در بستر دیجیتال ادامه تهند چون در صورت ادامه دادن در بستر سنتی، مطمینا در این بازار با ضرر مواجه می شوند.

صنعت بیمه در ایران بیش از ۸۰ سال قدمت دارد که در این چند سال اخیر باعث ایجاد فضای جدیدی از کسب و کارها شده است که به جرات میتوان گفت که باعث خلق ارزش افزوده گردیده و به سمتی در حال پیشرفت میباشد که رشته های بیمه ای را تلفیق کرده و بتوان رشته های جدیدی ایجاد نمود تا مردم بتوانند از امکانات بیمه، به نحو بهتری استفاده کنند .

اما در این متن برآنیم تا در ابتدا، علل فاصله گیری صنعت بیمه نسبت به بقیه صنایع را بررسی کنیم و در آینده به اقداماتی که در این صنعت صورت گرفته بپردازیم.

دلایل فاصله گیری بیمه و تکنولوژی

ما در این مبحث به ۴ دلیل که باعث شده صنعت بیمه از بقیه صنایع در به کارگیری تکنولوژی فاصله بگیرد میپردازیم.

  1. در بسیاری از کشورها، قوانین سفت و سختی برای ورود شرکت‌های جدید به صنعت بیمه وضع شده است که این قوانین در نهایت امکان رقابتی قوی و واقعی را در این صنعت از بین خواهند برد. در واقع ۸۱ درصد مدیران شرکت‌های بررسی شده در یکی از تحقیقات IBM اعتقاد داشتند که قوانین دولتی تنها عامل مهم خارجی تاثیرگذار بر کسب و کار آن‌ها می‌باشد. اما در ایران این قوانین کمی راحت تر می باشد.
  2. در بیشتر رشته‌های بیمه‌ای، مشتریان مقاومت در برابر تغییر را ایجاد می‌کنند. ۶۵ درصد مشتریان صنعت بیمه اعتقاد دارند که تغییر قیمت محصولات مهم‌تر از تغییر در مزایای آن‌هاست، حتی اگر از بیمه‌گر خود ناراضی باشند.
  3. صنعت بیمه بیشتر از صنایع دیگر، بر پایه رابطه و اعتماد استوار شده است. ۴۳ درصد مشتریان این صنعت اعتماد بالایی به بیمه‌گر خود دارند. مشتریان نیاز دارند تا بیمه‌گر در مواقع حادثه حضور یافته و مایل به پرداخت خسارت باشد. کسب سریع یا ارزان این اعتماد برای تازه‌واردان این صنعت بسیار سخت است.
  4. گرداندن یک شرکت بیمه کار آسانی نیست. تأمین امنیت داده‌ها و حریم‌شخصی مشتریان هزینه بسیار بالایی خواهد داشت.

اما این نکته را نباید فراموش کرد که خود نماینده ها و فعالان صنعت بیمه، باید خود را با شرایط نوآورانه و فناوری های نوین، بروز کرده تا در این صنعت جایگاه خود را حفظ نمایند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *