اهمیت فناوری دیجیتال در بیمه

اهمیت فناوری دیجیتال در بیمه

فناوری دیجیتال به هر صنعتی وارد شده، باعث سهولت و آسانی در فرایندهای خرید و صدور و فعالیت های بعد از خرید شده است. در جهان همه صنایع به این فناوری ها روی آورده اند تا بتوانند فرآیند های خود را بهبود بخشیده و با اتکا به دیجیتال و فناوری ها درآمدزایی بهتر داشته و از مشتریان سنتی و آنلاین بیشتری بهره مند گردند.

صنعت بیمه صنعتی محافظه‌کار است. علی‌رغم تغییرات عمیق تکنولوژی در طول ۲۵ سال گذشته، بسیاری از فعالان این صنعت، خود را از مسیر تکنولوژی دور کرده اند و نخواسته اند که ورود تکنولوژی را در این صنعت بپذیرند.

ترس از تقابل با جامعه‌ی قدرتمند کارگزاران و وابستگی افراطی به مشتریان، این صنعت را از تغییرات اساسی که در صنایع دیگر نظیر خرده‌فروشی، سلامت و بانک‌داری رخ داده، باز داشته است. این واقعیت بر روی ارزش کسب و کارها به کمک ۲۲۰۰ مدیرعامل از سراسر جهان به دست آمده است.

در حالی که ۵۵ درصد از کل مدیران اعتقاد داشتند که زنجیره‌ی ارزش سنتی حاکم بر صنعت آن‌ها در حال جایگزینی با مدلی جدید می‌باشد، تنها ۴۴ درصد مدیران صنعت بیمه به این موضوع اعتقاد داشتند.

 همچنین ۵۵ درصد از کل مدیران گفته‌اند که در حال رقابت با رقبایی جدید و غیرمنتظره هستند، اما تنها ۴۶ درصد مدیران بیمه این موضوع را به عنوان یک چالش شناسایی کرده بودند.

فشار وارده از طرف صنایع دیگر برای تحول دیجیتال در صنعت بیمه

بر خلاف فاصله صنعت بیمه از فناوری و تکنولوژی‌های دیجیتال، صنایع مرتبط با این صنعت، امواج دیجیتال را رهبری می‌کنند.

برای نمونه در صنعت خودرو که به صورت سنتی یکی از منابع مهم خدمات و محصولات بیمه‌ای می‌باشد، تکنولوژی به سرعت درصدد تغییر ماهیت وسایل‌نقلیه و مالکیت آن‌ها برآمده است. از طرفی، رانندگی خودکار بیمه مسئولیت را از راننده به برنامه‌نویس منتقل کرده است.

به صورت مشابه، اینترنت اشیا و ابزارهای هوشمند همراه آن، نظیر خانه‌های هوشمند، ابزارهای هوشمند ردیابی سلامت و بسیاری از نوآوری‌های دیگر، محصولات و مدل‌های سنتی صنعت بیمه را تغییر داده‌اند.

همزمان انقلاب فین‌تک‌ها که به وضوح بر صنعت بانک‌داری و بازارهای مالی تاثیر گذاشته است، تحول در صنعت بیمه را نیز شتاب بخشیده است.

 شرکت‌های فعال تکنولوژی بیمه یا اینشورتک‌ها، ضعف‌ها و آسیب‌پذیری مدل‌های اثبات شده صنعت بیمه و بیمه‌گران قدیمی را برطرف می‌کنند. اگر این شرکت‌ها نادیده گرفته شوند، حتما جایگاه قدیمی ها در این صنعت را کاهش میدهند.

فعالان صنعت بیمه تمایل کمی  به سازگار نمودن کسب ‌و کار خود با تکنولوژی‌های دیجیتال نشان داده اند.

طبق تعاریف، تحول دیجیتال مجموعه‌ای از تغییرات و تحولات عمیق سازمان‌ها و کسب‌وکارها؛ در حوزه فعالیت‌ها، فرآیندها، توانایی‌ها و مدل‌های کسب‌وکار است که به آنها اجازه می‌دهد از فرصت‌های ناشی از توسعه فناوری و تغییرات ناشی از آن استفاده و در راستای استراتژی‌ها و اولویت‌های خود بهره بگیرند.

اهمیت فناوری‌های دیجیتال و حرکت به سمت تحول دیجیتال به قدری است که در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۵ درصد شرکت‌های بیمه روی فناوری‌های دیجیتال به‌عنوان بخشی از استراتژی کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ۲۹ درصد نیز به‌صورت گزینشی در بخشی‌هایی از کسب‌وکار خود بر این استراتژی تمرکز داشته‌اند.

به‌طور کلی تحول دیجیتال، تجربه جذاب و لذت بخشی را برای مشتری ایجاد کرده و باعث میشود که افراد در این صنعت از  فرآیندهای عملیاتی استفاده کنند و صدها فرصت برای بهبود کسب‌وکار با استفاده از فناوری‌های دیجیتال ارائه می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در حوزه تحول دیجیتال در صنعت بیمه باید صورت پذیرد؛ حرکت در مسیر بیمه‌گری باز است. به بیان ساده، بیمه‌گری باز به معنای ارائه سرویس‌های بیمه آنلاین از طریق وب سرویس‌های (API) مختلف است تا کسب‌وکارها بتوانند در ساده‌ترین شکل ممکن سرویس‌های بیمه‌ای را به صورت آنلاین پیاده سازی نموده و ضمن کمک به توسعه کسب‌وکارشان، زمینه رشد و توسعه صنعت بیمه را نیز فراهم کنند.

دیجیتالی شدن و حرکت در مسیر بیمه‌گری باز از طریق ارائه انواع وب‌سرویس‌های (API) بیمه‌ای می‌تواند باعث شخصی‌سازی محصولات و خدمات، اعطای حق انتخاب به مشتری، یکپارچه کردن ارتباطات آنلاین و آفلاین و دسترسی به محصولات در هر زمان و انعطاف در فرآیندهای عملیاتی شود و تجربه بهتری را برای مشتری ایجاد کند و از این حیث به حفظ وفاداری و افزایش رضایت وی بینجامد.

حرکت در مسیر فناوری های دیجیتال، باعث ایجاد  بیمه‌گری باز شده و این حرکت باعث خلق ارزش افزوده فراوانی برای این صنعت گردیده است.به رغم تمامی این موارد، صنعت بیمه  نیازمند پیاده سازی زیرساخت‌های چابک و به‌روز فناوری اطلاعات می باشد.

اما به این نکته نیز باید توجه کرد که استفاده از فرصت‌های آنلاین شدن بیمه، نیازمند نگاهی متفاوت به حوزه فناوری اطلاعات و فرآیندهای صدور و خسارت است؛ به‌طوری‌که مشتری علاوه بر تجربه خرید آسان بیمه‌نامه بتواند در کمترین زمان ممکن خسارت‌های احتمالی را دریافت کند.

حرکت در مسیر فناوری های دیجیتال بیمه‌گری، این امکان را به بیمه‌گران می‌دهد که بتوانند از طریق همکاری با مجموعه های خلاق در حوزه فناوری، نظیر اپراتورهای تلفن همراه، استارت‌آپ‌های حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری، سفر، سلامت و… کانال‌های توزیع خود را گسترش دهند.

از طرفی  با ارائه سرویس‌های بیمه‌ای آنلاین به آنها موجبات رشد و توسعه صنعت بیمه را فراهم کنند. تجربه‌ای که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه با موفقیت مواجه شده است.

بدون شک فناوری اطلاعات یکی از مهم‌ترین شاخص های حرکت در مسیر بیمه‌گری باز در صنعت بیمه است و در ایران یکی از چالش‌های اساسی این حوزه به‌شمار می‌آید.

بنابراین سرمایه‌گذاری در این حوزه و توجه ویژه رهبران سازمان به آن می‌تواند این چالش را به یک فرصت تبدیل و موجبات جهش صنعت بیمه را فراهم کند.

با قاطعیت می‌توان گفت در عصر حاضر هر توسعه‌ای در صنایع مالی و به خصوص بیمه در بستر فناوری اطلاعات صورت خواهد گرفت و شرکت‌هایی که در این زمینه پیشرو باشند می‌توانند به رهبران دیجیتال صنعت بیمه تبدیل شوند و از فرصت‌های بی‌شماری که در این فضا ایجاد می‌شود استفاده کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *