بیمه بیکاری کرونا

چطوری بیمه بیکاری کرونا بگیریم؟

از وقتی کرونا وارد کشور شده باعث شده خیلی از کسب و کارها با مشکل مواجه بشن. از طرف دیگه با افزایش قیمت های اجناس، دلار و سکه و … باعث شده فشار اقتصادی شدیدی به همه مردم وارد بشه. حالا ببینید از یه طرف کرونا و از طرف دیگه فشار اقتصادی روی کسب و کارها و هزینه ها باعث شده خیلی از شرکت ها و مجموعه ها نیروهای خودشون و تعدیل کنن و خیلی ها با بیکاری مواجه شدن.

حالا این بیکاری از یه طرف و از طرف دیگه افزایش قیمت ها باعث فشار اقتصادی برای مردم شده است. از این رو وزارت کار با توجه به شرایط پیش آمده، تلاش کرده تا در کنار حفظ سلامت افراد و کمک برای رفاه حال مردم، تلاش خود را برای ارایه بیمه بیکاری کرونا گذاشته است.

حال باید برای دریافت این بیمه نامه چه کنیم؟ در ادامه روند و شرایط دریافت این بیمه نامه رو براتون توضیح میدهیم.

 بیمه بیکاری:

برای گرفتن این بیمه نامه ابتدا وارد سایت بیمه بیکاری شوید.

پس از کلیک بر روی سایت،  کد ملی، شماره بیمه و شماره بیمه کارگاه خودتون و وارد کنید و دکمه ادامه را بزنید تا درخواست شما ثبت بشود.

منظور از شماره بیمه که منحصربه‌فرد و متعلق به شما بوده و شماره کارگاه، محلی‌ست که تا ۳۰ روز گذشته در آن مشغول به کار بوده‌اید. در صورت در دست نداشتن این شماره‌ها به پورتال تامین اجتماعی مراجعه نموده و آن‌ها نزد خود نگاه دارید. اگر تاکنون در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید در این مطلب آموزش کامل ثبت نام برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی آورده شده است.

درصورتی که سه درصد حق بیمه بیکاری شما پرداخت نشده باشد، واجد دریافت حقوق بیمه بیکاری نیستید. و با پیام زیر مواجه خواهید شد:

عدم پرداخت حق بیمه بیکاری
عدم پرداخت حق بیمه بیکاری

توجه داشته باشید که در صورت وارد نکردن درست اطلاعات هم این پیام رو مشاهده خواهید کرد، بنابراین از درست بودن محتوا اطمینان حاصل کنید.

در صورت عدم مشکل و ثبت درست اطلاعات، به مرحله بعدی هدایت خواهید شد تا فرم مربوطه را پر کنید. تصویر فرم را در زیر مشاهده می‌کنید:

تکمیل فرم بیکاری
تکمیل فرم بیکاری

پس از تکمیل این فرم و ثبت درخواست کد رهگیری  به شما نمایش داده شده و برای شماره‌ای که وارد کرده‌اید پیامک می‌گردد. این شماره را نیز نزد خود نگاه دارید و منتظر اطلاع‌رسانی‌های بعدی از طریق پیامک باشید.

کد رهگیری ثبت نام
کد رهگیری ثبت نام

توجه داشته باشید که درخواست بیمه بیکاری تنها شامل این مراحل نیست و برای تکمیل پروسه باید با در درست داشتن مدارک خود به اداره کار محل کار خود مراجعه نماید.

مدارک لازم جهت دریافت بیمه بیکاری کرونا

 1. شناسنامه
 2. کارت ملی
 3. دفترچه بیمه
 4. یک قطعه عکس
 5. کارت پایان خدمت برای آقایان
 6. آخرین مدرک تحصیلی
 7. آخرین قرارداد

    درصورت اتمام قرارداد: آخرین قرارداد و نامه عدم نیاز

    در صورت اخراج در اثنا قرارداد: باید در مراجع حل اختلاف کار دادخواستی مبنی بر بازگشت به کار و سایر مزایای قانونی را ثبت نموده و پس از محرز شدن اخراج غیر ارادی، درخواست بیمه بیکاری را ثبت نمایید.

طبق قانون بیمه بیکاری، متقاضیان باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، با اعلام مراتب بیکاری درخواست دریافت بیمه بیکاری را بدهند. در غیر اینصورت با ارائه عذر موجه و تشخیص هیات حل اختلاف کار، اقامه درخواست تا سه ماه تمدید می‌گردد.

مشاغلی که مشمول دریافت بیمه بیکاری ناشی از شیوع بیماری کرونا

مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت

 • مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها و…
 • حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری(هوایی وجاده‌ای وغیره)
 • دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
 • تولید و توزیع پوشاک
 • تولید و توزیع کیف و کفش
 • مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه‌
 • مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
 • مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی
 • مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی
مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *