تکنولوژی بیمه

بیمه چه استفاده ای از تکنولوژی می کند؟

قبل از اینکه به این بپردازیم که بیمه از تکنولوژی چه استفاده ای میکند، باید ببینیم تکنولوژی چه تاثیری بر بیمه دارد؟ اصلا تکنولوژی در صنعت بیمه به چه معنایی هست؟ آیا ورود تکنولوژی به بیمه کمک میکند و یا اینکه اثر منفی بر آن دارد؟ اینشورتک  به چه معناست؟

خب برای همین موضوع باید به معنای اینشورتک در صنعت بیمه بپردازیم.

اینشورتک بخشی از فینتک (FinTech) یعنی تکنولوژی مالی محسوب می شود که در صنعت بیمه به کار گرفته شده است.

در کل به مجموع پردازش داده و فناوری ارتباطات که در ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر موج بسیار بزرگ و اثرگذاری در همه صنایع و در همه کشورها در زندگی مردم تاثیر داشته است، شامل صنعت بیمه هم شده است.

اینشورتک از تکنولوژی های بنیادین هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، بلاک چین، کلان داده ها، پهپادها، رباتیک، و غیره برای کاربرد در صنعت بیمه استفاده می کند.

"استفاده

استفاده بیمه از تکنولوژی

اگر ما از اول تا انتهای چرخه صنعت بیمه را در نظر بگیریم، اینشورتک در همه جای این چرخه اثرگذار بوده و استفاده می شود، زیرا باعث کاهش هزینه­ها، افزایش بهره وری و کارایی، افزایش دقت و نظم در کار و افزایش سرعت در فرآیند بیمه می شود.

 

به طور مثال، چند عدد از کاربردهای تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در صنعت بیمه را برایتان بیان میکنم. به عنوان نمونه بیمه شخص ثالث که به صورت آنلاین اجرایی شده را می توان نام برد.

در این بیمه نامه، سرعت خرید، انتقال اطلاعات درست و حذف واسطه ها رقم خورده که باعث شده قیمتهای اعلامی نیز بر اساس یک مدل انجام شود تا هرچه شفافیت در این صنعت را افزایش یابد.

یکی دیگر از ابزارهایی که میتواند در صنعت بیمه کمک کند، اینترنتت اشیا می باشد، مثلاً دستگاه هایی که با استفاده از سنسورهای مناسب، بتواند وضعیت سلامتی فرد را اندازه گیری نموده و در میزان ریسک و حق بیمه فرد برای خرید بیمه تکمیلی کمک کند.

به عنوان مثالی دیگر میتوان از پهپاد ها نام برد، این وسایل میتوانند در انتقال سریع اطلاعات و تصویر برداری در زمان وقوع سیل و زلزله و آتش سوزی و این قبیل استفاده نمود. با تکیه بر این اطلاعات به سرعت و سهولت می توان خسارات واقع شده به بیمه گزاران را ارزیابی کرد.

یعنی در مکان هایی که انسان به راحتی نمیتواند حضور یابد، میتوان از پهپادها جهت بررسی اوضاع استفاده نمود.

هوش مصنوعی می تواند با دریافت اطلاعات و شرایط مصرف هر فرد، اطلاعات دقیق و کاملی را ازالگوی رفتاری نمایش داده، تا در تصمیم گیری خرید بیمه بتوان از آن استفاده نمود.

ربات ها می توانند با تکیه بر داده های فراوان بیمه، به سوالات افراد پاسخ دهند و به آنها مشاوره بیمه ای بدهند و در تصمیم گیری به آنها کمک کنند.

در این میان نباید از تاثیر بلاک­چین صرف نظر کنیم. میتوان از بلاک چین در جای جای بیمه استفاده نمود.

اگر لازم باشد از طریق ایجاد یک چرخه­ تکنولوژی کامل برای بیمه درمان و با حضور بلاک هایی مثل بیمارستانها و مراکز درمانی، وزارت بهداشت و سازمان های وابسته، شرکتهای بیمه و غیره انتقال اطلاعات بین این چرخه را تسهیل و به خصوص رمزگزاری های دقیق و کاملاً امنی را ایجان نمود.

تمامی این موارد، مثال هایی از کاربرد تکنولوژی میباشد که در سایر کشورها، تمامی این موارد به کار گرفته شده است.

اینشورتک و تکنولوژی

وضعیت استفاده از تکنولوژی بیمه در کشور ما چگونه است؟

مواردی که در صنعت بیمه کشور تا حالا به کار رفته، بیشتر محدود به مقایسه قیمت ها و محصولات شرکتهای بیمه ای و توصیه مناسب ترین شرکت و محصول به هر فرد است.

البته این تکنولوژی، تکنولوژی پیشرفته هوش مصنوعی نیست بلکه تنها یک مقایسه ساده بین شرکت های مختلف بیمه ای می باشد.

با توجه به کم اثر بودن تکنولوژی در کشور ما، اکثر استارتاپ های بیمه ای  فقط به حوزه فروش غیرحضوری وارد شده اند.

در حالیکه تکنولوژی بیمه ای خیلی گسترده تر و کاربردهای آن عمیق تر از این است. مثلاً در حوزه مدیریت ریسک هیچ استارتاپی وارد نشده است.

شاید علت این است که اصلاً شرکتهای بیمه ای  نیازی به بکارگیری تکنولوژی در این زمینه را احساس نکرده اند  و یا اینکه تحقیق و توسعه و مطالعاتی در این خصوص و در جهت پیشبرد و استفاده تکنولوژی انجام نداده اند.

شرکت های بیمه، تاکنون به حوزه ریسک در بیمه وارد نشده­اند و تلاشی در جهت استفاده از تکنولوژی برای کاهش ریسک بیمه انجام نداده اند. حالا علت این امر چیست؟

شاید مساله ریسک برای این شرکت های مساله مهمی نبوده و بیشتر تمرکز خود را بر روی فروش بیمه قرار داده اند. اصلاً چرا نهاد بیمه مرکزی به این امر ورود نکرده تا بتوانند از این طریق ریسک شرکتها را کاهش دهد.

تا آنجا که من می دانم اصلاً مدیریت ریسک در صنعت بیمه کشور به جز چند شرکت پیشرو که حرکتهایی را اخیراً آغاز کرده اند، صورت نپذیرفته است.

حال به بررسی چشم انداز استفاده ااز تکنولوژی در صنعت بیمه میپردازیم.

چشم انداز استفاده از اینشورتک در ایران چگونه است؟

واقعیت این است که به جز چند شرکت، شرکتهای بیمه ای ما برنامه ای یا حتی قصدی را  برای استفاده از اینشورتک ندارند. از همین رو چشم اندازی برای تغییر از سنتی به مدنیته در  شرکتهای بیمه ای متصور نیستم.

از نظر من حتی شیوع کرونا و امثال آن هم نمی تواند محرک اثرگذاری برای مکانیزه تر کردن بیمه باشد، زیرا این صنعت به تحول بزرگی از سوی نمایندگان و خود شرکت های بیمه احتیاج دارد. باید شوک بزرگی به صنعت بیمه وارد شود تا این صنعت جایگاه اصلی خود را یافته و قدم در راه استفاده از تکنولوژی گذارد.

توسعه، تحول و دستیابی به تکنولوژی برتر مستلزم هزینه، اراده و تلاشی است که اغلب چون دیدگاه های سنتی داشته، نمیتوانند به آن فکر کنند و تا زمانی که تصمیم به صرف هزینه جهت بهبود سیستم ها نکنند، وضع بر همین منوال می باشد.

 تجربه نشان می دهد که هر وقت صحبت از تحول، توسعه و مدرن شدن می شود، دنبال بهانه یا دلیلی می گردیم که بتوانیم به لحاظ روانی خود را قانع به انصراف از تحول و توسعه کنیم.

 چون که پیشرفت، توسعه و تحول، زحمت و ریسک دارد، احتیاج به صرف وقت و برنامه ریزی مدون دارد تا بتوان قدمی برداشت.

به دلیل اینکه جامعه ما میل به توسعه ندارد، بنابراین از مدیران هم توقع و انتظار تحول نمی رود.

زیرا حفظ وضع موجود، بهترین عملکرد یک مدیر تلقی می شود. در این شرایط انتظار برای به کارگیری اینشورتک و تکنولوژی بیمه ای، انتظاری واهی است.

 امید است با تغییرات اساسی که در صنعت بیمه رخ داده و ایده های ناب و جدید، بتوان به خوبی از تکنولوژی در این صنعت استفاده نمود و تمامی فعالان این صنعت، به استفاده از تکنولوژی روی بیاورند.

علی اصغر کلایی – فعال حوزه بیمه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *