بازاریابی کرونایی بیمه

بازاریابی کرونایی بیمه

در وضعیت کرونا که می توان گفت کل کشور را درگیر خود کرده است، شرایط اقتصادی، کسب و کارها را به شدت تضعیف نموده است. در این میان کسب و کارها به بازاریابی نوین روی آورده تا بتوانند در شرایط بحران کرونا، وضعیت خود را بهبود و با افزایش توان خود، پیشرفت نیز نمایند.

در این میان، همه کسب و کارها نیازمند یک طرح هوشمندانه برای مطابقت فعالیت خود با شرایط کرونا دارند. زیرا کسب و کاری موفق می شود که در شرایط بحرانی نیز بتواند به خوبی رشد کند.

شاید هیچ گاه مدیران کسب و کارها، به کرونا فکر نکرده بودند اما این وضعیت تاثیر مثبتی در پیشبرد بازاریابی نوین و استفاده از تکنولوژی و فروش و خدمات آنلاین برای همه کسب و کارها گردیده است.

البته در شرایط متغیر امروزی و ویروس کرونا، تصمیم گیری و یافتن راه حل های درست، کار سخت و پیچیده ای می باشد. زیرا باید با توجه به این شرایط، پیام و هدف خود را به گوش مشتریان رسانده تا آنها بتوانند در زمان مناسب از خدمات ما بهره مند گردند.

انتقال پیام به مخاطب یکی از مهم ترین ارکان بازاریابی می باشد، پیام باید در کمال صداقت، درستی،زمان مناسب و به شکلی صحیح ارسال گردد تا مشتری منظور و قصد ما را از ارسال پیام به درستی دریافت کند.

این موضوع در خصوص کسب و کارهایی که محصول یا خدمتی را به مردم ارائه میکنند سخت تر می باشد، زیرا باید تمامی فعالیت های بازاریابی را هدفمند و حساب شده پیش ببرند.

در غیر این صورت مشتریان تصور میکنند که شما در حال سو استفاده از شرایط کرونا هستید و عدم اطمینان شدیدی ایجاد می گردد.

یکی از مهم ترین و پر چالش ترین مسائل بازاریابی، بررسی خواسته ها و نیازهای مشتریان می باشد. مشتریان در زمان مواجه شدن با یک مشکل، تصمیم به رفع و حل آن می گیرند.

به طور مثال، تا زمانی که تاثیرات و محدودیت های کووید ۱۹ بر مردم و کسب و کارشان معلوم نگردد، از خواسته ها و نیازهایشان در این موقعیت آگاه نخواهند شد.

اما نکته مهم اینست که از بازاریابی کرونایی انتظار می رود که در موقع بروز مشکل، با تحلیل و بررسی بتوانند راه حل مناسبی را برای بهبود این اوضاع انجام دهند.

حال در این میان، بازاریابی کرونایی بیمه از اهمیت بالایی برخوردار است. بازاریابان فعال در این صنعت باید با طراحی سناریوی مناسب بتوانند بهترین و برترین سناریوها را برای فروش انواع بیمه طراحی کنند.

از طرفی باید احساسات و رفتارهای مشتریان را تحلیل کرده و بر اساس این تحلیل، رشته بیمه ای مورد نیاز مشتریان را به آنها معرفی نموده و مزایای رشته بیمه ای مدنظر را به خوبی برای مردم شرح دهند.

فعالان صنعت بیمه باید اثر عملیاتی بازاریابی خود را پیش بینی کنند، باید با بررسی اثر مثبت و منفی هر نوع بازارایابی بیمه در دوران کرونا، تاثیرات منفی و مثبت را تحلیل و بر همین اساس، بتوانند اقدامات مشتری محور را در جهت منافع مشتری انجام دهند.

یکی از این تاثیرات، نیازسنجی لحظه ای افراد می باشد که با تحلیل رفتار مشتریان می توانند بهترین طرح های بیمه ای را برای مردم معرفی نمایند.

لازم به توضیح است که بعضی شرکت ها طرح های مختلف بیمه ای را در رشته های مختلف دارند و بعضی متاسفانه صرفاً یک طرح خاص دارند که این باعث جلب رضایت مشتری به سمت شرکت بیمه ای میشود که از طرح های مختلف استفاده کند.

و در آخر باید طرح بازاریابی را بازبینی کنند تا با استفاده از سناریوی بهترین و بدترین حالت، تغییرات لازم را در روش بازاریابی پیاده سازی نموده و در انتها روش بهینه بازاریابی را بدست آوردند.

در انتهای این مطلب، به یک مدل استراتژی نمایندگان بیمه در خصوص فروش در دوران کرونا اشاره میکنم.

استراتژی کرونایی فروش بیمه
استراتژی کرونایی فروش بیمه

استراتژی کرونایی فروش بیمه

در دوران کرونا این موارد را به شدت رعایت کنید.

  1. در ابتدا به صورت غیر حضوری اطمینان مشتری را در خصوص بیمه جلب کنید.
  2. نیازهای مشتری را در صحبت اولیه بدست آورده و در خصوص نیازهایش، آنها را به خواسته تبدیل کنید.
  3. طرح و بسته بیمه ای مورد نظر با نیاز مشتری را پیشنهاد دهید.
  4. تمامی نیازهای مشتری را با منطق و استدلال برطرف نمایید.
  5. فروش بیمه را انجام داده و قرارداد را برای فرد ارسال کنید.
  6. بعد از ارسال، دوباره با مشتری ارتباط برقرار کرده تا از حسن رضایت او اطمینان حاصل نمایید.

کلام آخر اینکه، فعالان صنعت بیمه باید از هر تهدیدی استفاده کنند تا بتوانند آن را به بهترین فرصت تبدیل کنند.

علی اصغر کلایی – فعال حوزه بیمه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *